Artmur Pracownia sgraffito Malarstwo ścienne

SgraffitoSgraffito technika malarska polegająca na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku (wielowarstwowe tynki) lub kolorowych glin (kolorowe tynki) i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich (ryte tynki, tynk drapany). Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje dwu- lub wielobarwny wzór (wygląda jak płaskorzeźba). Technika sgraffito (sgrafito, sgrafitto)znana była w starożytności, a popularna w okresie renesansu. Współcześnie również jest chętnie wykorzystywana do ozdabiania ścian.

Wykonujemy je bezpośrednio na ścianie lub na płytach (możliwość przeniesienia i zamontowania sgraffita na innej ścianie).Index naszych realizacji:


Realizacje sakralne:

Artmur - Sgraffito - Święty Jan Paweł II w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Święty Józef Bilczewski w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Św. Faustyna Kowalska w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Kardynał Wyszyński w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Prezbiterium w kościele św. Klemensa Hofbauera w Warszawie Artmur - Sgraffito - Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Błogosławiona Celina Borzęcka i Jadwiga Borzęcka w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Św. Józef Sebastian Pelczar w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Bł. Edmund Bojanowski w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Św. Faustyna Kowalska w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Św. Urszula Ledóchowska w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Realizacje świeckie:

Artmur - Sgraffito - Sgraffito na elewacji budynku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na ul. Piotrkowskiej Artmur - Sgraffito znaki zodiaku, żywioły i planety w muzeum zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Artmur - Sgraffito - Sgraffito na elewacji Hotelu Białowieskiego w Białowieży Artmur - Sgraffito - Sgraffito na elewacji budynku Urzędu Miasta w Ełku Artmur - Sgraffito - Panorama Supraśla w Hotelu Supraśl w Supraślu Artmur - Sgraffito - Pałac carski w Hotelu Białowieskim w Białowieży Artmur - Sgraffito - Herb Hotelu Białowieskiego na pensjonacie przy Hotelu Białowieskim w Białowieży Artmur - Sgraffito - Pałac Buchholtzów w Hotelu Supraśl w Supraślu Artmur - Sgraffito - Herb Hotelu Białowieskiego w restauracji Hotelu Białowieskim w Białowieży Artmur - Sgraffito walczące żubry w Hotelu Białowieskim w Białowieży Artmur - Sgraffito logo Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsko-Białej Artmur - Sgraffito lecące żurawie w Hotelu Białowieskim w Białowieży Artmur - Sgraffito na elewacji budynku Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi Artmur - Pracownia malarstwa ściennego - Sgraffito - kominek

Zegary słoneczne:

Artmur - Sgraffito - Zegar słoczeczny na elewacji budynku na rynku w Rzeszowie Artmur - Sgraffito - Zegar słoczeczny na elewacji budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu Artmur - Sgraffito - Zegar słoczeczny na elewacji domu w Poznaniu


Zobacz też:
Sztukateria sgraffito
Boniowanie sgraffitoSgraffito przedstawiające Św. Jana Pawła II zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Artmur - Sgraffito - Błogosławiony Jan Paweł II w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Błogosławiony Jan Paweł II w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Sgraffito przedstawiające Św. Józefa Bilczewskiego zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Artmur - Sgraffito - Błogosławiony Józef Bilczewski w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Sgraffito przedstawiające św. Faustynę Kowalską, zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Artmur - Sgraffito - Św. Faustyna Kowalska w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Sgraffito wykonane przez naszą pracownię na elewacji budynku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na ul. Piotrkowskiej.

Artmur - Sgraffito - Sgraffito na elewacji budynku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na ul. Piotrkowskiej

Sgraffito przedstawiające Kardynała Wyszyńskiego zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Artmur - Sgraffito - Kardynał Wyszyński w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Kardynał Wyszyński w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Sgraffito składające się z 22 obrazów o łącznej powierzchni 80 m2 przedstawiające znaki zodiaku, żywioły i planety zaprojektowane przez Tadeusza Przypkowskiego i wykonane przez naszą pracownię w muzeum zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Artmur - Sgraffito - Znaki zodiaku, żywioły i planety w muzeum zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Sgraffito w prezbiterium zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w kościele św. Klemensa Hofbauera w Warszawie.

Artmur - Sgraffito - Prezbiterium w kościele św. Klemensa Hofbauera w Warszawie

Sgraffito przedstawiające Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Artmur - Sgraffito - Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Zegar słoneczny wykonany przez naszą pracownię na elewacji kamienicy na rynku w Rzeszowie.

Artmur - Sgraffito - Zegar słoneczny w Rzeszowie na rynku

Sgraffito o powierzchni 35 m2 przedstawiające stado żubrów na puszczańskiej polanie zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię na elewacji Hotelu Białowieskiego w Białowieży.

Artmur - Sgraffito - Sgraffito na elewacji Hotelu Białowieskiego w Białowieży

Sgraffito przedstawiające Błogosławioną Matkę Celinę Borzęcką i Matkę Jadwigę Borzęcką zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Artmur - Sgraffito - Błogosławiona Celina Borzęcka i Jadwiga Borzęcka w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Błogosławiona Celina Borzęcka i Jadwiga Borzęcka w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Sgraffito o powierzchni 15 m2 przedstawiające panoramę Supraśla wykonane przez naszą pracownię w Hotelu Supraśl w Supraślu.

Artmur - Sgraffito - Panorama Supraśla w Hotelu Supraśl w Supraślu

Sgraffito przedstawiające św. Józefa Sebastiana Pelczara zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Artmur - Sgraffito - Św. Józef Sebastian Pelczar w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Św. Józef Sebastian Pelczar w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Sgraffito przedstawiające pałac carski w Białowieży zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w Hotelu Białowieskim w Białowieży.

Artmur - Sgraffito - Pałac carski w Hotelu Białowieskim w Białowieży

Sgraffito przedstawiające bł. Edmunda Bojanowskiego, zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Artmur - Sgraffito - Bł. Edmund Bojanowski w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Bł. Edmund Bojanowski w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Sgraffito przedstawiające św. Faustynę Kowalską, zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Artmur - Sgraffito - Św. Faustyna Kowalska w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Św. Faustyna Kowalska w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Sgraffito przedstawiające średniowieczną panoramę miasta Ełku oraz herby miasta Ełk, wykonane przez naszą pracownię na elewacji budynku Urzędu Miasta w Ełku.

Artmur - Sgraffito - Sgraffito na elewacji budynku Urzędu Miasta w Ełku

Sgraffito przedstawiające walczące żubry zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w Hotelu Białowieskim w Białowieży.

Artmur - Sgraffito walczące żubry w Hotelu Białowieskim w Białowieży

Sgraffito przedstawiające św. Urszulę Ledóchowską wykonane przez naszą pracownię w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Artmur - Sgraffito - Św. Urszula Ledóchowska w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Artmur - Sgraffito - Św. Urszula Ledóchowska w wieczerniku Klasztoru Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie

Zegar słoneczny wykonany przez naszą pracownię na elewacji budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu.

Artmur - Sgraffito - Zegar słoczeczny na elewacji budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu

Sgraffito o powierzchni 30 m2 przedstawiające herb Hotelu Białowieskiego zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię na elewacji pensjonatu przy Hotelu Białowieskim w Białowieży.

Artmur - Sgraffito - Herb Hotelu Białowieskiego na pensjonacie przy Hotelu Białowieskim w Białowieży

Sgraffito przedstawiające Pałac Buchholtzów w Supraślu zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w Hotelu Supraśl w Supraślu.

Artmur - Sgraffito - Pałac Buchholtzów w Hotelu Supraśl w Supraślu

Zegar słoneczny wykonany przez naszą pracownię na elewacji domu w Poznaniu.

Artmur - Sgraffito - Zegar słoczeczny na elewacji budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu

Sgraffito przedstawiające herb Hotelu Białowieskiego zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w Hotelu Białowieskim w Białowieży.

Artmur - Sgraffito - Herb w Hotelu Białowieskim w Białowieży

Sgraffito przedstawiające logo Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsko-Białej na elewacji budynku przy ulicy 1 Maja.

Artmur - Sgraffito logo Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsko-Białej

Sgraffito przedstawiające lecące żurawie zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię w Hotelu Białowieskim w Białowieży.

Artmur - Sgraffito lecące żurawie w Hotelu Białowieskim w Białowieży

Sgraffito o powierzchni 31 m2 przedstawiające napis „UNIWERSYTET MEDYCZNY W ŁODZI” wykonane przez naszą pracownię na elewacji budynku Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Artmur - Sgraffito na elewacji budynku Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi

Sgraffito zaprojektowane i wykonane przez naszą pracownię na kominku w prywatnym domu.

Artmur - Pracownia malarstwa ściennego - Sgraffito - kominek Artmur - Pracownia malarstwa ściennego - Sgraffito - kominekTelefon: 690677769

E-mail: kontakt@artmur.com.pl


Skorzystaj z formularza

Treść wiadomości
Imię, nazwisko
E-mail
   


Sztukateria sgraffito


Specjalizujemy się także w wykonywaniu sztukaterii techniką sgraffito. Sztukateria sgraffito to elementy dekoracyjne wykonane techniką sgraffito z zaprawy wapiennej. Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu, stosowane również współcześnie. Najczęściej wykorzystywane na elewacjach budynków w połączeniu z obrazami sgraffito, jak również wewnątrz budynków.

Sztukateria sgraffito


Boniowanie sgraffito


Nasza pracownia specjalizuje się w technice boniowanie. Bonia to spoina podkreślająca układ kamieni lub rowek w tynku nadający elewacji monumentalny charakter. Boniowane mogły być całe elewacje albo tylko cokoły, naroża ścian, pilastry, obramowania otworów, filary. Boniowanie wykonujemy na elewacjach budynków farbami elewacyjnymi lub techniką sgraffito.

Boniowanie sgraffito Boniowanie sgraffito
Boniowanie sgraffito Boniowanie sgraffitoSgraffito

Nazwa techniki pochodzi od włoskiego sgraffiaro, to zaś od łacińskiego exgraffiare lub disgraffiare, co oznacza skrobać, drapać, wydrapać i bardzo dobrze wyraża istotę omawianej techniki, polegającej na wycinaniu rysunku w świeżym tynku. Sgraffito czasami błędnie nazywane jest jako: skrafito, skraffito, skrafitto, skraffitto, sgrafito, sgrafitto, zgrafito, zgraffito, zgrafitto, zgraffitto. Mimo że drapanie i wydrapywanie należy do najstarszych form wyrazu graficznego, to jednak określenie sgraffito stosowane jest wyłącznie do prac wykonywanych w wilgotnej zaprawie mineralnej, ewentualnie glinie garncarskiej.

Sgraffito podobnie jak mozaika nie jest dosłownie malarstwem, ale techniką dekoracyjną. Sgraffito to rodzaj malarstwa, które jest jednocześnie rysunkiem i malarstwem. Mimo tego stwierdzenia wydaje się, iż sgraffito jest w większym stopniu techniką rysunkową, gdyż dominujący w niej i charakterystyczny jest kontur. Sgraffito daje się pod wielu względami porównywać z drzeworytem, z tą jednak różnicą, że w pierwszej technice wgłębne ryty wykonane w zaprawie dają w efekcie ciemny kontur lub płaszczyzny, w drugiej zaś odwrotnie, wycięcia pozostają jasne. Sgraffito jest więc właściwie techniką rysunkową w wilgotnej zaprawie mineralnej, to znaczy rysunkiem wydrapanym według odpowiedniego projektu w barwionych, a jeszcze wilgotnych tynkach, odpowiednio na siebie nałożonych. Sgraffito przypomina płaskorzeźbę. Nadaje się specjalnie do wykonywania ornamentów, głównie na fasadach budynków, stąd cieszyło się od bardzo dawna dużym wzięciem jako technika dekoracji ścian, zwłaszcza zewnętrznych. Typowe dla techniki sgraffita jest graficzność, a nie kolorystyczne rozgrywanie płaszczyzn. Wcześniejsze sgraffita spełniały ten wymóg, osiągając zamierzony efekt głównie przez elementy linearne. Dopiero w późniejszych czasach zaczęto wykonywać w tej technice większe płaszczyzny barwne.

Sgraffito (sgrafitto, sgrafito) wykonywać można w zasadzie na każdym murze, byleby był on suchy i w dobrym stanie. Zaprawy sporządza się przeważnie wapienne. Wykonanie zaprojektowanej dekoracji sgraffitowej musi następować w świeżej, a więc jeszcze miękkiej zaprawie. Wobec dość szybkiego wiązania zaprawy wymagana jest pośpieszna praca, zdecydowana i pewna oraz o niezbyt dużej liczbie rytów dokonywanych w miejscach ściśle określonych projektem. Wymogi powyższe utrudniają pracę. Przy wykonywaniu sgraffita obowiązuje bardzo wiele tych samych zasad technicznych co przy fresku mokrym. Te same wymagania stawiane są materiałom, które mają być użyte w wykonywaniu omawianych technik. Podobnie sporządza się zaprawy. W obu technikach zaprawa odgrywa podstawową rolę, w obu też pracuje się w zaprawie jeszcze wilgotnej i stąd obowiązuje w nich dniówkowy system pracy. Zarówno w sgrafficie jak i we fresku mokrym od sporządzenia zaprawy i sposobu jej naniesienia w dużym stopniu zależy uzyskany efekt pracy oraz trwałość. Konieczna jest tu znajomość czasu wysychania ciasta zaprawowego i jego wiązania. Wiedza ta pozwala na wykonanie odpowiednio dużych płaszczyzn, a po wyschnięciu różnych warstw zapraw - uzyskanie jednej w miarę jednorodnej i mocnej. Sgraffito (sgrafitto, sgrafito) podobnie jak mozaika jest techniką trwałą i odporną na działanie różnych warunków atmosferycznych. Technika ta nie jest jednolita, ma wiele odmian i wariantów. W zależności od użytego materiału można sgraffito podzielić na sporządzane w zaprawie wapiennej, gipsowej lub cementowej. W zależności zaś od sposobu wykonania jest ono konturowe, płaszczyznowe, malarskie. Może też być dwu-barwne, wielobarwne oraz kombinowane, tzn. mieszane z innymi technikami, na przykład z mozaiką, freskiem mokrym lub suchym i tak dalej. W ramach wymienionych wariantów mieszczą się oczywiście różne rozwiązania wynikające z indywidualności artystów i różnych możliwości technicznych i materiałowych.

Sgraffito jednobarwne

Na pierwszym miejscu wymienić należy sgraffita pobiałowe, dekoracja jest wycinana w pobiale wapiennej leżącej na barwnej zaprawie wapienno-piaskowej. Odmianą pobiałowego jest sgraffito narzutowe, w którym zamiast pobiały używa się zaprawy kilkumilimetrowej grubości. Dalszym wariantem jest sgraffito marmurowe, w którym narzut wierzchni stanowi wygładzona warstwa stiuku marmurowego. W przeciwieństwie do poprzednich odmian marmurową wykonywać należy wyłącznie w miejscach nienarażonych na wilgoć i zmiany atmosferyczne.

Sgraffito wielobarwne

Wśród sgraffit wielobarwnych wyróżnić można takie, w których zaprawy kolorowe nakładane są na siebie oraz obok siebie i w końcu pokryte wyrównującą warstwą pobiały wapiennej lub cienką warstwą tynku. W pierwszych ryty wykonuje się na różnych głębokościach. Wynika to stąd, że zależnie od ilości barw (najczęściej 2-4) nakłada się odpowiednią liczbę warstw (tzn. każda warstwa zaprawy stanowi jeden kolor). Każda kolejna warstwa jest cieńsza od poprzedniej. Ich grubość waha się jednak w granicach 3-5 mm. Nie powinno się przekraczać 6 mm z powodu rosnącego wówczas niebezpieczeństwa występowania rys i spękań zaprawy. Zaprawę nakłada się po stężeniu niżej leżącej warstwy. Na wielu przykładach omawianego sgraffita wielobarwnego można zaobserwować kolejność nakładania barwionych zapraw od ciemniejszych do najjaśniejszych. Drugi rodzaj sgraffita wielobarwnego wymaga w projekcie bardzo ścisłego określenia miejsc dla poszczególnych barw. Zaprawy barwione rozmieszczane są w jednej płaszczyźnie, stąd też ryty mogą być płytsze. Istnieje jeszcze możliwość łączenia obu opisanych sposobów wykonywania sgraffita wielobarwnego w jednym dziele. Dokonać tego można np. kładąc w dwóch warstwach sześć różnych barwionych zapraw. Oczywiście wykonanie takiej pracy nie jest łatwe i wymaga już pewnej wprawy i doświadczenia.

Historia Sgraffito

Historia sgraffito sięga czasów starożytnych, ale technika ta stała się szczególnie popularna w renesansie we Włoszech i później rozprzestrzeniła się w innych częściach Europy. Początkowo sgraffito było używane głównie do dekoracji elewacji budynków, zwłaszcza we Włoszech i Szwajcarii. Jednak w miarę jak technika ta się rozwijała, zaczęto ją stosować także w innych dziedzinach sztuki. W sgraffito najpierw nakładano na powierzchnię materiału (na przykład tynk na elewacji budynku lub glinę na ceramikę) warstwę ciemniejszego koloru. Następnie nakładano warstwę jasniejszego koloru na wierzch. Artysta następnie usuwał warstwę jasnego materiału, odsłaniając warstwę ciemniejszą i tworząc wzór lub obraz. Ten proces wymaga precyzji i umiejętności artysty. Sgraffito jest nadal używane jako technika artystyczna, zarówno w tradycyjnym jak i nowoczesnym kontekście. Można spotkać wiele przykładów sgraffito na elewacjach historycznych budynków, a także w ceramice artystycznej, sztuce ulicznej i innych dziedzinach sztuki współczesnej. To technika, która nadal inspiruje artystów na całym świecie i jest często wykorzystywana do tworzenia unikalnych i efektownych dzieł sztuki.

Sgraffito w Polsce

Sgraffito ma swoją długą historię w Polsce i jest często związane z dekoracją elewacji budynków, szczególnie w rejonach, gdzie była popularna technika budownictwa z cegły. Technika sgraffito pojawiła się w Polsce w okresie renesansu i manieryzmu, szczególnie w XVI i XVII wieku. W tym okresie wiele budynków zostało ozdobionych sgraffito na elewacjach. Przykłady można znaleźć w miastach takich jak Kraków, Wrocław czy Lublin. Sgraffito na elewacjach budynków w Polsce często prezentowało motywy roślinne, figuralne i religijne. Ten styl dekoracji był popularny wśród arystokracji i kleru. Jednym z najważniejszych przykładów sgraffito w Polsce jest Zamek Pieskowa Skała, który znajduje się w pobliżu Krakowa. Zamek ten jest znany z bogatych zdobień sgraffito na swoich elewacjach, które przedstawiają sceny mitologiczne, heraldykę i kwiatowe wzory. Współczesni artyści i rzemieślnicy w Polsce nadal praktykują technikę sgraffito, zarówno w kontekście artystycznym, jak i architektonicznym. Coraz częściej można spotkać nowoczesne przykłady sgraffito na elewacjach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Jedną z największych pracowni artystycznego malarstwa ściennego w Polsce jest Artmur. W Polsce istnieją muzea i instytucje kultury, które zajmują się zachowaniem i promocją sgraffito jako części dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu zachowane są historyczne przykłady sgraffito i dokumentowane jest jego znaczenie w polskiej kulturze artystycznej. Sgraffito jest ważnym elementem polskiego dziedzictwa artystycznego i architektonicznego, który nadal cieszy się zainteresowaniem i szacunkiem ze strony artystów, badaczy i miłośników sztuki.

Przyszłość Sgraffito

Przyszłość techniki sgraffito jest trudna do przewidzenia, ale istnieją kilka możliwych scenariuszy, jak może się rozwijać. Sgraffito jest techniką, która ma długą historię i jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego w wielu regionach. Może nadal być praktykowane jako tradycyjna forma sztuki, zwłaszcza w celu zachowania i odnowienia zabytkowych budynków z ozdobami sgraffito. Współczesni artyści mogą nadal eksperymentować z techniką sgraffito, łącząc ją z nowoczesnymi materiałami i technologią. To może prowadzić do powstania innowacyjnych dzieł sztuki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Sgraffito nadal może być wykorzystywane jako forma dekoracji architektonicznej na elewacjach budynków. Projektanci mogą tworzyć nowoczesne wzory sgraffito, które integrują się z nowoczesną architekturą. Instytucje kulturalne i muzea mogą kontynuować swoją pracę nad dokumentowaniem i promocją techniki sgraffito jako ważnego elementu dziedzictwa kulturowego. Edukacja na ten temat może przyczynić się do zrozumienia i docenienia tej sztuki przez nowe pokolenia. Sgraffito może być wykorzystywane przez artystów ulicznych jako forma wyrazu artystycznego na murach i ścianach budynków. To może prowadzić do powstania spektakularnych murali i dzieł sztuki na otwartej przestrzeni. Ostatecznie przyszłość sgraffito zależy od kreatywności i zainteresowania artystów, projektantów, architektów i miłośników sztuki. Ta technika może nadal ewoluować i dostosowywać się do zmieniających się trendów i potrzeb artystycznych.

Zapraszamy do kontaktu


Telefon: 690677769

E-mail: kontakt@artmur.com.pl

Skorzystaj z formularza

Treść wiadomości
Imię, nazwisko
E-mail